Hasta yatağının hazırlanması

Hastalar için hasta yatakları önemli bir fayda sağlasa da, bakımlarının doğru yapılmaması halinde hasta için hastalık üreten bir eşya haline gelebilir. Dolayısıyla hasta yataklarının hazırlanması ve düzenli olarak bakımının yapılması hasta sağlığı için oldukça önemlidir. Çünkü hastanın istirahat edeceği hasta yatağının temizliği, hasta psikolojisi ve bedensel sağlığı için önem arz ediyor. Hasta yatağının hazır duruma getirirken kullanılacak çarşaf, yastık kılıfı, Yatak Altı Bezi ve diğer malzemelerin hastaya özel ve temiz olmasına dikkat edilmesi gerekiyor.

Hasta yatağının hazırlanması

İlk olarak hasta odasının havalandırılmasına dikkat edilmesi gerekiyor. Oda ve yatağın havalanmış olması mikropların ortadan kalkması için önem ifade ediyor. Hasta yatağını hazırlayacak kişi veya kişilerin öncelikli olarak el temizliklerini yapmaları ve daha sonra eldiven giyerek hasta yatağını hazırlamak için yatak koruyucu, çarşaf, muşamba ve diğer takımları dizmeleri gerekiyor. Yatak koruyucu, hasta yatağının kirlenmesini geciktirir. Bu nedenle kullanılması hijyen açısından önem ifade ediyor. Ayrıca temin edilen nevresim takımlarının anti bakteriyel ve stres özellikli ürünler olması da hasta sağlığı için doğru bir tercihtir.

Bazı hasta karyolası modellerinde muşamba tercih edilmeyebilir. Bu durumda, hazır alt bezlerinin kullanılması doğru olabilir. Ancak hastanın altına kaçırma gibi problemleri söz konusu değilse muşamba ve alt bezi kullanmaya gerek kalmaz. Hastanın yatakta kaldığı süre zarfında yatak yaralarının oluşması söz konusu olabilir. Bunun önlenmesi için yatak çarşaflarının çok sıkı bir şekilde yatak altına tutturulması gerekiyor. Böylece çarşaflarda herhangi bir gevşeme olmaz ve hastayı yaralayacak büzülmeler meydana gelmez.

Hasta yatağının temizlenmesi

Hasta yatakları belirli periyotlar dahilinde temizlenmeli ve tüm nevresim takımları değiştirilmelidir. Eski yatak takımları toplanırken de, dikkat edilmesine lazımdır. Kirlenen takımların gelişigüzel bir şekilde toparlanması, mikropların havaya kavuşması anlamına gelir. Dolayısıyla nevresimlerin savurmadan toparlanmalıdır. Bu işlemler de eldivenle gerçekleşmelidir. hasta yatağının temizliği sırasında hasta odasının havalandırılması gerekir.

Hastaya ait nevresim takımları veya çamaşırlar evin diğer üyelerine ait eşya veya çamaşırlarla birlikte yıkanmamalıdır. Aynı kirli sepeti içerisinde durmaları da, doğru değildir. Hastaya ait kirli sepeti ve çamaşır yıkama saati olmalıdır.